Congratulations and good luck to our shortlisted entries for the National Housing Awards 2019!


Winners will be announced at the awards ceremony on 5 September 2019 at JW Marriott Grosvenor House London.

Best Large Development

Sponsored by Devonshires

  • L&Q – Parklands
  • Notting Hill Genesis Housing – City Park West
  • Pocket Living and Metropolitan Workshop – Mapleton Crescent SW18
  • Southern Home Ownership – The Refinery
  • ZeroC part of Places for People – Roussillion Park, Chichester

Best Small Development

  • First Choice Homes Oldham – Thorp Road, Royton, Oldham
  • Hexagon Housing Association – 41 Glynde Road
  • The Hyde Group and Martin Arnold – Woodfield Park
  • Network Homes – Le Bon Court
  • Places for People – The Croft, North Road, Crawley

Best Scheme in Planning (over 30 units)

Sponsored by Red Loft

  • Aviva Investors, Galliard Homes and Alan Camp Architects – Cantium Retail Park
  • Optivo – Alton Road
  • Optivo – Forstal Lane
  • Peabody – Southmere Village

Best Scheme in Planning (under 30 units)

  • Hastoe Housing Association – Southwold Community Hospital Project
  • PRP – Hanbury Street
  • Redwing and M&Y Maintenance and Construction – Lister Gardens
  • rg+p – Magenta Court, Apsley

Best Regeneration Project

Sponsored by Forty Group

  • Clarion Housing Group – The Lavenders
  • Higgins and London Borough of Hackney – Colville Estate
  • The Hyde Group and Rydon – Packington Square
  • Places for People – Twechar, East Dunbartonshire
  • Plus Dane Housing – Welsh Streets
  • PRP – Maiden Lane
  • Torus – Ogden's Clock Tower

Best Creative Agency

  • We Are Resource
  • Focus

Best Design

Sponsored by Focus Integrated

  • L&Q and The Anderson Group – The Quarry
  • Mapleton Crescent SW18 – Pocket Living & Metropolitan Workshop
  • Peabody – The Levers
  • rg+p – Kylna Court, Hemel Hempstead
  • Rivington Street Studio, joint with Tower Hamlets Capital Delivery Team – Lowder House Wapping
  • ZeroC part of Places for People – Roussillion Park, Chichester

Best Partnership

Sponsored by Site Sales

  • The City of Edinburgh, Urban Union, Robertson Partnership Homes and Barton Wilmore – Pennywell Living Phase 2
  • Galliford Try Partnerships and ExtraCare Charitable Trust Strategic Alliance – Our Strategic Alliance
  • The Hyde Group and Rydon – Packington Square
  • Inland Homes and Clarion – Abbey Wharf
  • Onward Homes with Housing People Building Communities (HPBC) and partners – St Bernard’s Church, Liverpool

Best Marketing Campaign

Sponsored by Red Loft

  • Aster Group – GLADDER
  • Hyde New Homes and Westerhill Homes – Evabourne
  • Onward Homes – Onward Living
  • Peabody and Hill – Fish Island Village

Home Ownership Team of the Year

Sponsored by Newbury Building Society

  • Aster Group
  • Origin Housing
  • Peabody
  • Plumlife

Most Innovative Home Ownership Solution

Sponsored by The Oracle Group

  • Radian – Simplifying the customer journey when applying for the Help to Buy: Equity Loan Scheme
  • Redwing – Estate Agency Service
  • Rentplus-UK – Helping families on lower incomes realise their dream of home ownership

Best Legal Adviser

  • Penningtons Manches Cooper
  • Sharratts
  • Winckworth Sherwood

Overall Winner

Sponsored by JLL

To be announced at the Awards Ceremony on 5 September 2019.

Have you got your tickets yet?