We're excited to present the shortlist for the National Housing Awards 2018. Good luck to all of the nominees!

Best Marketing Campaign (shared ownership development)

  • Aster Group – Great Western Park
  • Hyde New Homes – Shared Ownership at Two Fifty One
  • Moat – Kidbrooke Village

Best Marketing Campaign (mixed tenure development)

Sponsored by Strudel

  • Hyde New Homes – Wing of Camberwell
  • L&Q and Anderson Group – The Quarry, Erith
  • Peabody – Merchants Walk “Walk it, Work it, Live it”

Best Customer Care

  • Hyde New Homes
  • Moat
  • Pocket Living

Most Innovative Home Ownership Solution

  • Advance Housing & Support and HOLD (Home Ownership for people with Long-term Disabilities)
  • Grand Union Housing Group – Astrop Grange
  • Octavia Living – Gladstone Village, London
  • Platinum Skies
  • Wythenshawe Community Housing Group – Village 135 taking Extra Care to the next level

Best Small Scheme in Planning (fewer than 30 units)

  • Bushmead Homes – The Causeway, Carlton
  • InsideOut – Kilburn Apartments
  • Notting Hill Genesis – Shakespeare Road

Best Scheme in Planning (30+ units)

Sponsored by The Oracle Group

  • Countryside – Elements
  • Flanagan Lawrence – Luton Street, London
  • Peabody – The Reach
  • PRP – Clapham Park
  • Radian Group – Hatch Farm
  • United Communities, Cheyne Capital Management, Bristol City Council, Bristol and Bath Regional Capital Supported by the Southmead Development Trust and the community of Southmead Elderberry Walk (former Dunmail School), Southmead

Best Creative Agency

  • Navigation Suites
  • Philosophy
  • Puttock Brown

Best Employers Agent

  • Arcadis
  • Martin Arnold
  • Rund Partnership

Best Legal Services Firm

  • Devonshires Solicitors
  • Penningtons Manches
  • Sharratts

Best Financial Partner

  • 31ten Consulting
  • Censeo Financial
  • Newbury Building Society
  • TMP The Mortgage People

Best Partnership

Sponsored by Forty Group

  • Aster Group and Galliford Try Homes – Partnering for delivery
  • Higgins Construction and Hackney Council – Kings Crescent Estate, Hackney
  • Shropshire Towns and Rural Housing and Shifnal Town Council – Baptist Chapel Regeneration
  • SiteSales Property Group and Barnardo Development – A unique partnership at Barnardo's
    Garden Village

Best Design

Sponsored by Focus Integrated

  • Hastoe Housing Association – Sharnbrook Passivhaus Development
  • Higgins Construction and Hackney Council – Kings Crescent Estate, Hackney
  • Network Homes – Kilburn Quarter
  • Notting Hill Genesis – Cheviot Gardens
  • Wythenshawe Community Housing Group Village 135 24 hour Extra Care Scheme

Best Small Development

Sponsored by Newbury Building Society

  • Aldwyck Housing Group and Taylor French Developments – Derwent Place, Bedford
  • Broadland Housing Association – York Place, Dereham
  • Network Homes – The Crescent
  • Peabody – Unity Works
  • Wandle – Hillingdon Street

Best Large Development

Sponsored by Devonshires

  • Catalyst – St Bernard's Gate
  • Curo – Mulberry Park, Bath
  • Optivo – Riverlight
  • Southern Housing Group – Bow River Village

Best Regeneration Project

Sponsored by Redloft

  • Countryside and L&Q – Acton Gardens
  • Higgins Construction and Hackney Council – Kings Crescent Estate, Hackney
  • L&Q and the London Borough of Barking and Dagenham – Weavers Quarter
  • Network Homes – Kilburn Quarter
  • Wythenshawe Community Housing Group – Village 135 24 hour Extra Care Scheme

Home Ownership Team of the Year

  • Curo Sales Team
  • Newlon Housing Trust
  • Poplar HARCA
  • Thames Valley Housing Association

Overall Winner

Sponsored by JLL

To be announced at the awards ceremony on 6 September 2018.